
Till missionsbiskopens uppdrag hör att visitera församlingarna i Missionsprovinsen. Första veckan i april var biskop Bengt i Västerbotten för att visitera Evangelisk luthersk församling Umeå. I församlingen tjänstgör undertecknad som kyrkoherde och Jan Ulrik Smetana som komminister.
Församlingen i Umeå har en särprägel bland Missionsprovinsens församlingar, såtillvida att församlingen är medlem i ELM-BV (Evangelisk Luthersk Mission – Bibeltrogna vänner). År 2013 ombildades den lokala BV-föreningen, som funnits i Umeå sedan 1934, till en församling. Alltsedan dess tillhör församlingen Missionsprovinsen. Församlingen ingår även i ELM Nord som äger och driver Missionsgården Fridhem i Vännäs och i övrigt har gudstjänstverksamhet i regionen, främst i Örnsköldsvik och i Piteå.
Styrelsen för ELM Nord hade inbjudit biskop Bengt till möte på Missionsgården Fridhem. I mötet deltog även företrädare för den lokala församlingen som är verksam på Fridhem. Varken ELM Nord eller den lokala församlingen i Vännäs är anslutna till Missionsprovinsen, men betjänas av våra präster, vilket har skett alltifrån första prästvigningen för drygt 20 år sedan. Enskilda samtal fördes med våra präster med avseende på deras tjänstgöringsförhållanden i sammanhangen.
I Missionsprovinsens nordliga distrikt finns sju präster, fem i Västerbotten och två i Norrbotten. Under lördagen samlades distriktets präster tillsammans med biskop Bengt till prästmöte i Piteå, som ägde rum i Strömnäs lutherska kapell. Där tjänstgör Missionsprovinsens präster regelbundet på uppdrag av ELM Nord. Prästmötet avslutades med högmässa i den lokala församlingens gemenskap där biskopen och undertecknad tjänstgjorde tillsammans. Vid högmässan deltog 25 personer och efteråt var det samvaro vid borden där det serverades smörgåstårta.
Biskopens norrlandsresa avslutades med visitationshögmässa i Sackeuskyrkan på söndagen, med närmare 100 deltagare. Vid det efterföljande kyrkkaffet blev det ett öppet samtal med kyrkfolket. Biskopen fick svara på frågor, bl.a. från barnen som undrade vad en biskop är för något. Mötet med människor är en viktig del i att visitera en församling. Det är människor som utgör församlingen; församlingen är Missionsprovinsen lokalt och biskopen är församlingens biskop.
Efter kyrkkaffet påbörjade biskop Bengt och hans hustru sin resa söderut för att landa i Stockholm på kvällen. Dagen därefter mötte biskopen och undertecknad – som åkte ner till huvudstaden över dagen – ordföranden och missionsledaren för ELM-BV. Kontakter och personliga möten är viktiga, inte minst när vi står varandra nära och har flera gemensamma beröringspunkter.
Av David Appell | Foton: Jan Ulrik Smetana
Swish 123 445 32 21
PG 11 36 63-9
BG 5210-8131
Mer info under Stöd oss
Våra församlingar finns utspridda i Sverige. De är i varierande storlek och sammansättning. Gemensamt för dem att Guds Ord står i centrum, och sakramenten förvaltas.