Immanuelförsamlingen 20 år

Vi firade 20 år den 14 juni. I en människas liv är det en milstolpe att lämna tonårstiden bakom sig, för en församling ställs det i relation till Kyrkan med stort K som grundades på Pingstdagen för nästan 2000 år sedan. I det avseendet är Immanuelförsamlingen fortfarande bara ett spädbarn.

Dagen inleddes med högtidsgudstjänst som leddes av församlingens kyrkoherde Niclas Olsson. I den fullsatta kyrkan inleddes gudstjänsten med psalm 2: ”Herren vår Gud, är en konung i makt och ära”. Jan Bygstad, tidigare kyrkoherde i vår bergensiska vänförsamling predikade över texten från Johannesevangeliets första kapitel där Johannes Döparen pekar mot Jesus och säger: Se Guds lamm som borttager världens synd.

Inget kunde vara mer passande denna dag än att få fira med denna text. Själva meningen med församlingen är ju att vi just skall få se Guds lamm, samlas kring honom, lova honom som genom sin död har tjänat oss och som fortsätter att ge sig själv till oss. Immanuel, Gud med oss!

Efter gudstjänsten och en stadig lunch samlades vi för att påminna oss om vår historia. Bertil Svensson och Bengt Birgersson bidrog med sina perspektiv på de första åren. Kortfattat var det så här. Under 2005 var det flera som fanns med i S:t Pauli församling (SvK) som började samtala om att på Hisingen (norra Göteborg) starta en gudstjänstgemenskap. Samtidigt fanns det en bibelstudiegrupp i Lundby församlingshem där bland andra Bengt Birgersson undervisade.

Sent på hösten 2005 bokades aulan på Bjurslättsskolan och några gudstjänster firades under senhösten. Fler människor började vara med och snart insåg man att en mer ändamålsenlig lokal var nödvändig. Efter mycket letande hittade man Druidgården (ja, det är exakt som det låter) i Kvillebäcken. I juni 2006 var gudstjänstgemenskapen redo att ta steget att bli församling och den 11 juni installerades Bengt Birgersson som kyrkoherde av Missionsprovinsens dåvarande biskop Arne Olsson.

Under 2009 började Druidgården att bli för liten och återigen var församlingen tvungen att leta efter nya lokaler. Till slut, efter mycket arbete hittades Lyktans frikyrkoförsamling och där kunde man hyra och börja fira gudstjänst augusti 2010. Under 2016 fick församlingen möjlighet att köpa kyrkan.

Idag är vi drygt 100 medlemmar som firar gudstjänst varje sön- och helgdag. Vi har tre barn- och ungdomsgrupper, söndagsskola och två deltidsanställda präster.

Av Jakob Birgersson ordförande Immanuelförsamlingen   |  Foton: Jakob Birgersson 

Kontakta oss

Bengt Ådahl, missionsbiskop,
[email protected]
David Appell, stiftsprost,
[email protected]
Jakob Okkels, provinssekreterare,
[email protected]
Mer info på
kontaktsidan

Ge en gåva

Swish 123 445 32 21
PG 11 36 63-9
BG 5677-2445

Mer info under Stöd oss

Våra församlingar

Våra församlingar finns utspridda i Sverige. De är i varierande storlek och sammansättning. Gemensamt för dem att Guds Ord står i centrum, och sakramenten förvaltas.

Läs mer

©  Missionsprovinsen | Skapad av Vestergård webb & design

Beställning

Jag vill beställa följande bok: