
Missionshistoriskt är året 1869 ett viktigt årtal. Då inträffade ett antal dramatiska händelser som ledde till att den svenska kristenheten fick en av sina finaste missionspsalmer: Lina Sandells Tillkomme ditt rike, o Herre, vår Gud, nr 100 i vår nuvarande psalmbok.
Mitt i all denna dramatik i slutet på 1860-talet vägrade Lina (Sandell) Berg att åka ut som missionär till Eritrea, vilket både missionsstyrelsen och hennes make tydligen ville. I stället skrev L.S. (som hon brukade kalla sig i litterära sammanhang) denna fantastiska psalm. – Den publicerades tidigt 1870, så den bör ha skrivits sent 1869.
Tillkomme ditt rike…
(1) Tillkomme ditt rike, o Herre vår Gud, / tillkomme ditt rike på jorden! / Sänd ut dina vittnen med frälsningens bud, / sänd ut dem till södern och norden, / att kalla och bjuda all världen!
(2) Tänk särskildt i nåd på vår unga mission, / Bland faror och nöd i Kunama! / O Herre, föröka, föröka oss tron, / Att otron ej måtte förlama / Wår hand, när vi satt den till plogen.
Evangeliska Fosterlands-Stiftelsen hade bildats 1856 av ett antal präster och lekmän. Trots att arbetet främst skulle utföras i Sverige (”fosterlandet”), började man ganska snart planera för utlandsarbete, ”yttre mission”. Efter ett gediget förarbete beslöt man att satsa på mission i det inre av Afrika bland oromo-folket, då kallat galla. De tre första missionärerna sändes ut 1865 och anlände tidigt 1866 till den ostafrikanska kusten. De landsteg i staden Massaua i det område som nu heter Eritrea. I väntan på att nå fram till oromo-folket djupt inne i Etiopien inledde man en ”väntansmission”, förlagd till området Kunama, i Eritreas inland.
Med hjälp av den andra bönepunkten i Fader Vår, bönen Tillkomme ditt rike, såsom i himmelen, så ock på jorden, inleder L.S. en skildring av hur vittnen går ut med ”frälsningens bud”. Hon lyfter i v. 2 även fram ”faror och nöd” som de mötte i Kunama; notera rim-ordet ”förlama”!
Både missionärer och missionsvänner tvingades omgående inse, att verksamheten handlade om liv och död! Under åren 1866-68 hade EFS skickat ut 3 + 3 missionärer. Två hade dött i sjukdom, en hade gett upp och återvänt till Sverige, tre var kvar i tjänst. Sent 1868 avreste 9 nya missionärer från Sverige: fyra var prästvigda män, tre manliga lekmän samt två kvinnor som skulle gifta sig med ett par av de manliga missionärerna, så kallade missionsbrudar.
De nio missionärerna anlände till orten Tendar den 23 januari 1869, och den 8 februari ägde ett dubbelbröllop rum där. Efter detta kom katastroferna slag i slag. Man förstår att Lina Berg, denna rikt utrustade kvinna, ville samla sina känslor och böner i en missionspsalm.

Du lovat i Ordet en vildmarkens vår
(3) Du lovat i Ordet en vildmarkens vår, / då öknen skall stå lik en lilja. / Vi längtar därefter vart gryende år, / och är det din nådiga vilja, / snart kommer den tiden, o Jesus!
(4) Välsigna de vittnen som gått i ditt namn, / att resa baneret därute! / Din trohet må vara en skyddande hamn, / och ljuvligt i famn Du dem slute, / hugsvalande såsom en moder!
Psalmen är indränkt i bibelanspelningar. Kerstin Karlsson har identifierat åtta tydliga sådana (https://psalmerochsanger.se/Psalm100.htm), däribland Jes 35:1, att öknen skall glädja sig och hedmarken blomstra som en lilja. Notera orden i v. 4, att Gud ska ”sluta” de vittnen som gått i hans namn, inte bara ”ljuvligt i famn” utan även ”hugsvalande såsom en moder”. Oväntade formuleringar!
Får de än vattna sin sådd med sitt blod
När kristna dikter hamnar i psalm- och sångböcker, genomgår de nästan alltid en lättare eller kraftigare redigering för att fungera i varierande sammanhang. Det gäller även denna psalm.
Redan inom tio år verkar L. S. själv ha plockat bort andra versen (se ovan!) och gjort andra justeringar vilket är begripligt. Det håller inte i längden att i gudstjänster och möten alltid nämna Kunama! ELM:s sångbok Lova Herren (nr 599) har behållit resterande sex verser; däremot har psalmboken gått hårdare fram och strukit ytterligare två.
(5) Var själv deras starkhet, med kraft dem bekläd / och lär dem att uthålligt strida, / att utså i hoppet din himmelska säd / och växten i tålamod bida / av dig, som allena den giver.
(6) Och får de än vattna sin sådd med sitt blod, / vad nåd, vilken osäglig ära! / Så framgår ditt rike, du fridsfurste god, / och så vill alltmer du oss lära / att nederlag ofta är seger.
Tyvärr har Svenska kyrkans psalmbok strukit den vers som konstaterar, att vissa missionärer fick vattna sin sådd med sitt blod. Sångboken Lova Herren har bytt ut orden manligen strida mot en tamare formulering, att ”uthålligt strida”. Men orden var medvetet valda av L.S. Bakom dem låg ett antal katastrofer som gripit stora delar av den svenska kristenheten på djupet:
• I mars 1866 hade P E Kjellberg, en i den första missionärsgruppen, anlänt till Massaua i Eritrea
• Den 23 januari 1869 anlände nio nya missionärer till Tendar
• Den 8 februari 1869 ingicks två äktenskap. Den ene brudgummen var P E Kjellberg, vilken arbetat i Eritrea sedan i mars 1866; han gifte sig med en av de nio, ”missionsbruden” Maria Carlsson
• Den 17 april 1869 (tio veckor efter bröllopet) blev han mördad
• Följande dag, 18 april, mördades prästen J L Elfblad (en av de nio nyutkomna missionärerna)
• 31/7 avled P Berglund i sjukdom
• 1/11 avled den nyfödde Carl Erik Kjellberg, postum son till P E och Maria Kjellberg
• 6/11 avled Maria Kjellberg, fem dagar efter sin son, inom nio månader efter sitt bröllop
• 11/11 avled missionär Vanberg efter elva månader i Eritrea
Låt i ditt namn oss nu börja / att tacka och lova för segern!
Trots alla dessa stora motgångar, mynnar psalmen ut i en lovprisning – som, i historiens ljus, visar sig vara mycket befogad. Hur en enskild människa har det ställt med Gud, är ofta svårt att avgöra. Men vi kan konstatera, att det arbete som började i Eritrea för exakt 160 år sedan, nu har blomstrat ut i en rad afrikanska kyrkor med miljontals bekännande kristna:
• Ett par ganska små evangelisk-lutherska kyrkor i Eritrea, numera sammanslagna
• Ett par evangelisk-lutherska kyrkor i Etiopien, varav den större (Mekane Yesus-kyrkan), numera är världens största lutherska kyrka med mer än 10 miljoner kristna
• En luthersk kyrka i Kenya, ELCK, som spelat en fundamental roll för Missionsprovinsen
• Flera av stiften i Tanzanias evangelisk-lutherska kyrka, också den med miljoner kristna
Lina Berg (L.S.) sammanfattar Guds missionsverk på följande sätt:
(7) Så kastar vi alla bekymmer på dig, / du lovat för allting att sörja. / Kom led oss på livets och sanningens stig / och låt i ditt namn oss nu börja / att tacka och lova för segern. (LH 599)
Av Rune Imberg | Foton: Henrik Vestergård, fotokopior



Swish 123 445 32 21
PG 11 36 63-9
BG 5677-2445
Mer info under Stöd oss
Våra församlingar finns utspridda i Sverige. De är i varierande storlek och sammansättning. Gemensamt för dem att Guds Ord står i centrum, och sakramenten förvaltas.