Tabor i Kisa – ny koinonia i Missionsprovinsen

Missionsrådet hade sitt konstituerande sammanträde i Göteborg lördagen den 17 november 2012. Med tacksamhet kunde Missionsrådet behandla och godkänna en ansökan från en gudstjänstgemenskap i Kisa, benämnd ”Föreningen Tabors Missionshus”. Föreningens stadgar hade dessförinnan granskats och godkänts av Konsistoriet.

I Tabors missionhus i Kisa firas gudstjänst, i regel högmässa, varannan söndag. Tabor byggdes under slutet av 1800-talet och ägdes fram till 2006 av en lokalförening inom Östra Smålands Missionsförening (ÖSM), då det togs över av nybildade Föreningen Tabors missionshus. Pastor Gunnar Andersson, prästvigd inom Missionsprovinsen 2005, har ansvar för koinonians verksamhet.

Läs mer på koinonians hemsida: Tabor – en evangelisk gudstjänstgemenskap.
Vi har tidigare rapporterat från verksamheten: På plats i Östra Småland och i Östergötland.

Kontakta oss

Bengt Ådahl, missionsbiskop,
[email protected]
David Appell, stiftsprost,
[email protected]
Jakob Okkels, provinssekreterare,
[email protected]
Mer info på
kontaktsidan

Ge en gåva

Swish 123 445 32 21
PG 11 36 63-9
BG 5210-8131

Mer info under Stöd oss

Våra församlingar

Våra församlingar finns utspridda i Sverige. De är i varierande storlek och sammansättning. Gemensamt för dem att Guds Ord står i centrum, och sakramenten förvaltas.

Läs mer

©  Missionsprovinsen | Skapad av Vestergård webb & design

Beställning

Jag vill beställa följande bok: