Kvinnodag i Immanuelkyrkan i september 2023

Drygt 40 förväntansfulla kvinnor strålade samman i Immanuelkyrkan på Hisingen lördagen den 23 september. Vi kom från Skåne i söder, Östergötland i öster och Uddevallatrakten i norr.

Temat för dagen var ”Att vara kristen kvinna i dag – kvinnliga förebilder, om mod, frimodighet och kreativitet”.

Susanna Birgersson höll ett intressant och engagerande föredrag om Elisabeth Elliot, amerikansk författare och missionär (1926-2015). Hennes liv är ett radikalt vittnesbörd om vad det innebär att leva i Jesu efterföljd. Maria Sadlovsky Gold berättade om sin roll som kristen kvinna i en judisk sekulariserad miljö, samt om det nystartade församlingsarbetet i Tel Aviv. Svårigheterna är stora, men Maria beskrev också hur den nya israeliska identiteten på sätt och vis är mindre kristendomsfientlig än den gamla, europeisk- judiska. Inte sällan möts hon av nyfikenhet när hon berättar om sin judisk-kristna familj.

Några av deltagarna bjöd på goda matpajer, samtalen var livliga runt borden och i samtalsgrupperna.

Uppmuntrade och stärkta ser vi tillbaka på dagen med tacksamhet och glädje.

Av Lena A Artman och Maria Birgersson

Kontakta oss

Bengt Ådahl, missionsbiskop,
[email protected]
David Appell, stiftsprost,
[email protected]
Jakob Okkels, provinssekreterare,
[email protected]
Mer info på
kontaktsidan

Ge en gåva

Swish 123 445 32 21
PG 11 36 63-9
BG 5210-8131

Mer info under Stöd oss

Våra församlingar

Våra församlingar finns utspridda i Sverige. De är i varierande storlek och sammansättning. Gemensamt för dem att Guds Ord står i centrum, och sakramenten förvaltas.

Läs mer

©  Missionsprovinsen | Skapad av Vestergård webb & design

Beställning

Jag vill beställa följande bok: